Miluji kamélie a tak jsem se za nimi vypravila při svém pobytu v Anglii do Kew Garden, královské botanické zahrady v Londýně.
Byla polovina května a celá zahrada byla plná nádherných barev. Poslední tulipány, první šeříky a pivoňky, různé odrůdy kaštanů, magnólií, rododendronů a azalek. A hlavně ty kamélie!
V uplynulém týdnu bylo hodně horko a sucho, tak začaly květy opadat, přesto jsem z nich byla nadšená. Nejenom z nich samotných, ale i z povídání na panelech a také z akvarelových portrétů kamélií ve výstavní síni. Ale pěkně po pořádku.
To, že jsou kamélie původem z jihovýchodní Asie, to jsem věděla. Pěstují se tam m.j. u klášterů, kde se dožívají stovek let a zdobí je svými květy. Vůbec jsem ale netušila, že kamélie patří do čeledi čajovníkovitých rostlin. A tak jsem s překvapením zůstala stát u informační tabule psané v angličtině s otázkou: Proč tady užívají název kamélie, když mluví o čajovníku?
Doma mi vševědoucí strýček Google pomohl záhadu rozluštit. Pro nás Čechy je rozdělení trochu matoucí, protože i když byly podle botanických znaků spojeny čajovníky a kamélie do jednoho rodu Camellia, ponechali jsme si v češtině dva rozdílné rodové názvy kamélie a čajovník. Zkuste si jen tak pro zajímavost zadat na Wikipedii heslo „čajovník“ a objeví se vám tam kamélie.
A co bylo pro mě dalším překvapením? Kamélie pro Evropu objevil a popsal v 17. století na Filipínách český lékárník, botanik a misionář. Jmenoval se Georg Joseph Kamel nebo také Camellus. A právě podle něj tahle nádherná rostlina dostala jméno.
Georg Kamel založil v Manile lékárnu a botanickou zahradu s léčivými rostlinami. Zkoumal rostliny a živočichy na ostrově Luzon a své poznatky nejenom zapisoval, ale také doplňoval kresbami. Jeho zápisky jsou prý uloženy především v Britské knihovně v Londýně.
Rod kamélie obsahuje něco přes 260 druhů, ale na 20 000 variant. Nejčastěji pěstovaným druhem je Camellia japonica.
Pracovníci Kew Gardens shromažďují výzkumy z celého světa, aby mohli lépe rozumět nejenom samotným rostlinám, ale i jejich využití. Co zjistí, to předávají dále v informacích na panelech a seminářích. Líbilo se mi, s jakým zaujetím vyprávěli pracovníci o rostlinách v botanické zahradě skupinkám dětí ze škol.
Když jsem už měla nohy uchozené, šla jsem si prohlédnout galerii botanického umění Shirley Sherwood, ve které jsou obrazy starých mistrů i současná díla. Dívala jsem se zvláště po kaméliích. Byly tam nádherné práce. Ne všechny se mi podařilo vyfotografovat. Tak alespoň se podívejte na tyto. Mohou být inspirací pro naše tvoření.
Camellia azalea, namalovala Annie Hughes
Beverly Allen: Camelia Japonica „Cleopatra“
Walter Hood Fitch (1817-1892): Camellia reticulata
Lilian Snelling (1879-19772): Camellia reticulata
Popisek ve skleníku
Obrazy i kniha jsou ze sbírky Shirley Sherwood Gallery, Kew Gardens, London
Zdroje: