Rostliny koránu

V uplynulých třech měsících jsem se byla v několikrát podívat v Galerii botanického umění Kew Gardens na velkolepou výstavu maleb s názvem Rostliny koránu, kterou připravila botanická malířka Sue Wickison.

Když jsem si o Sue více zajímala, zjistila jsem, že máme hodně společného. Nejenom to, že na svém webu máme obě na úvodní fotografii červený top nebo červenou mikinu, šedé kalhoty a v obou případech jsou kolem vysoké hory a polštáře skalniček. Jsme i podobného věku a naši tátové měli stejné povolání – učitelé. Oba jsou také botanici a umělci.

Stejně jako Sue, i mě brával taťka s sebou na výpravy, kde jsme spolu hledali a určovali botanické exempláře. Podobnost čistě náhodná?  V určitém okamžiku se ale Sue dala na dráhu profesionální malířky a já na dráhu učitelskou, i když mě malování stále více přitahuje.

Dnes žije Sue na mém zamilovaném Novém Zélandu, kde bych si také přála alespoň na chvíli bydlet, maluje obrazy rostlin celého světa, pracuje na ilustracích do vědeckých knih, navrhuje známky i krásné látky s botanickou tematikou.

Když její výstavu v Kew navštívíte, překvapí vás naprostá dokonalost jejích maleb. Jak se to Sue podařilo? Ze zkušenosti vím, že se tohle nedá namalovat podle knížek ani podle fotografií. Je třeba, aby malíř měl před sebou živé exempláře, a tak malířka cestovala do řady zemí, navštívila pouštní vesnice i odlehlé horské oblasti a našla staré odrůdy kulturních rostlin, které se tam od pradávna pěstovaly. Zpracovala si náčrty, barevné poznámky a fotografie a podle nich pak ve svém studiu namalovala velké obrazy, které znázorňují tyto rostliny nebo jejich části ve skutečné velikosti.

Malby jsou nejenom nádherné, ale také jsem se z nich hodně naučila. Například jsem díky nim poprvé viděla květy a plody salvadory perské, se kterou se pravidelně setkávám v Tanzánii a znala jsem jen její svahilský název – swaki nebo miswaki, což znamená zubní kartáček nebo zubní kartáčky. Díky tomu, že teď už znám z obrazu i latinský název, mohla jsem se o tomto keři a jeho úžasných vlastnostech dozvědět více. Jen škoda, že jsem minulý týden propásla velkou slevu na knihu, kterou na základě těchto iobrazů napsala doktorka Shahina Ghazanfar, botanička z Kew. Ale nevadí, všechny ilustrace se dají i s popisem najít tady na webových stránkách Sue.

A tady jsou ke shlédnutí dokonce i videa jednotlivých obrazů s komentářem.

Jestli plánujete prázdninový výlet do Londýna, nenechte si tuhle výstavu ujít. Bude k vidění až do 17. srpna letošního roku.

A víte, co ještě máme se Sue společného? Naší společnou láskou jsou Kew Gardens, pro kterou Sue pracuje. Možná se tam někdy potkáme.

Zdroj foto
https://www.botanicalartandartists.com/news/category/botanical-paintings

https://www.quranicplants.com/paintings-plants-of-the-quran.htm

Foto v náhledu vlastní.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Rubriky
  • Archivy