Dnes je úterý 24. listopadu 2023, den kdy je 193. výročí narození cestovatelky, botaničky a botanické malířky viktoriánské éry, Marianne North. (Pro ty, kterým se nechce počítat: Narodila se v roce 1830. Zemřela pak ve svých necelých 60 letech, 30. srpna 1890.)
Ti, kdo mě znají, vědí, že miluji květiny, malování i cestování a moc ráda objevuji druhy rostlin, které jsem zatím ještě neviděla a žasnu při malováním nad tím, jak je příroda úžasně rozmanitá. Přestože se s Marianne nemohu srovnávat, myslím, že na tom byla stejně.
S její pozoruhodnou tvorbou jsem se setkala v Kew Gardens v Londýně. Má tam svou galerii, ve které pokaždé objevíte něco nového a nesmírně zajímavého, i kdybyste ji navštívili třeba tisíckrát. Exotické květy i plody jsou tady součástí krajin a zátiší, která Marianne namalovala, září barvami a jsou botanicky přesné.
Marianne měla od dětsví úzký vztah k umění. Přála si být zpěvačkou. Studia ale nedokončila kvůli potížím s klasivkami, a tak se naplno pustila do malování rostlin. Její zájem o botaniku byl podporován i rodinným přítelem Sirem Josephem Daltonem Hookerem, ředitelem Royal Botanic Gardens v Kew.
Marianinu novou touhu prohloubily pak cesty do cizích krajů. Po smrti matky totiž doprovázela spolu se svou sestrou otce na jeho pracovních cestách a po jeho smrti sama v cestování pokračovala. Mimo jiné to byl způsob, jak překonat smutek a osamělost, když otec zemřel a sestra se vdala. Svou zálibu Marianne stále prohlubovala a malování rostlin přivedla dennodenní praxí k naprosté dokonalosti. Cestovala do Kanady, Spojených států, Jamajky, strávila rok v Brazílii, kde většinou pracovala na chatě v hlubinách pralesa, navštívila Jižní Ameriku, několik měsíců malovala na Tenerife a dva roky malovala flóru v Kalifornii, Japonsku, Borneu, Jávě a Cejlonu na své cestě kolem světa.
Nejraději cestovala Marianne bez doprovodu, pozorovala rostliny v jejich přirozeném prostředí a z každé cesty přivezla bedny maleb, které zachycovaly exotické rostliny a často vědcům sloužily k poznávání a klasifikování nových druhů.
V roce 1880 se Marianne vydala na návrh Charlese Darwina do Austrálie a na Nový Zéland, kde rok malovala místní rostliny, a v roce 1882 byla v Kew Gardens slavnostně otevřená galerie, ve které bylo vystaveno na 800 jejích olejomaleb, které představovaly 20 let cest a tvorby. Marianiny malby měly nesmírnou hodnotu také proto, že fotografie byla v té době ještě v plenkách a vynález barevné fotografie se datuje až do roku 1861. Proto není divu, že na počest této botaničky a malířky bylo pojmenováno několik druhů rostlin, jako třeba palma Areca northiana nebo rostlina s jemnými býlími, jakoby krajkovými květy Crinum northianum. A další. Nejznámější z nich je asi Nepenthes northiana, masožravka s obrovskými láčkami, které dovedou strávit i třeba ještěrky nebo drobné hlodavce. Roste jenom na Borneu a Marianne ji jako první zobrazila a představila světu.
V galerii jsou všechny její malby pečlivě popsané. Mohou sloužit jako obrovská učebnice botaniky a mnohé z rostlin, které Marianne namalovala, si pak můžete najít i přímo v Kew Gardens a v jejich sklenících. Můžete si tam prohlédnout i velkou sbírku masožravých rostlin. Jsou naprosto úžasné a chtěla bych si najít čas některou z nich namalovat. Masožravky jsou prostě „mňam mňam“. Včera jsem dala vnukovi jednoho malého bratránka Marianiny masožravky, taky z rodu Nepenthes. Není tak obrovský, ale líbí se mu. Věřím, že se nechá namalovat dříve, než nás slupne.
Pokud se vám povídání líbilo a inspirovalo vás k podobnému objevování a malování, dejte mu lajk a sdílejte s přáteli.
Poznámka: Úvodní foto žel není Nepenthes northiana, tu jsem nesehnala, ale vyfotila jsem vám podobnou rostlinu Nepenthes dyeriana.
Zdroje informací:
Zdroje obrázků:
Obraz Marianne North Nephensis northiana
Malba M. North: Delonix regia: https://scontent.flhr1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/312875986_482845880553637_219677219362253725_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=7Fk1ZOpEpsEAX-TfWXp&_nc_ht=scontent.flhr1-1.fna&oh=00_AT89XLhBwQ_bOZ_kWCDSeQAWu_6QGAlOFP3x8WyHRdnulg&oe=635BCEE5
Další foto a foto v náhledu vlastní.
Nepenthes dyeriana