Miluji knihy a ráda si přečtu nějakou o tom, jak se malují květiny. U nás v Česku jich je poskrovnu, a tak jsem při návštěvě Brightnu, který je na jižním pobřeží Anglie, navštívila i místní knihovnu. A žasla jsem. Knih o malování květin akvarelem tam bylo více než dost.
Jedna z nich mě zaujala nejvíce: Dance with Light. Celý název „Let your brush dance with light to create radiant watercolors“ by se dal přeložit asi jako: „Nechte svůj štětec, aby tančil světlem a vytvořil zářivé akvarely.“
Nejdříve jsem si fotografie obrazů květin autorky knihy Elizabeth Kincaid jen prohlížela. Malby jsou opravdu nádherné a jakoby průzračné. Mohla bych se na ně dívat hodiny.
Jsou opravdu plné světla. (Kliknutím na odkaz jeden z nich také uvidíte.)
Pak jsem se v knize dočetla, jakým způsobem Elizabeth maluje. V podstatě používá jen několik barev, které, velmi rozředěné, postupně nanáší v jednotlivých tenkých transparentních vrstvách. Jak se vrstvy překrývají, vytvářejí nádherně čisté a průzračné plochy různých odstínů. Hodně pracuje i s prosvítající plochou podkladu čistě bílého akvarelového papíru.
V knize byly pro mě také velmi užitečné návody, jak pracovat s maskovací kapalinou a dalšími pomůckami na zakrytí papíru, aby některé detaily a odlesky světla mohly při malbě okolních částí zůstat světlejší.
Elizabet povzbuzuje své žáky, aby se nebáli používat velké štětce. Nepracuje jen s jejich špičkou, ale barvu nanáší celými tahy a teprve až po důkladném zaschnutí všech vrstev vypracovává nejjemnější detaily.
Elizabeth Kincaid studovala grafický design na univerzitě ve Washingtonu a potom různé kurzy malby akvarelem. Maluje, vystavuje a učí. Podívejte se na její nové webové stránky a blog, který v červnu 2018 otevřela.
Postupně bude do něj přidávat rady a inspirace. Pokud se také jako já učíte malovat akvarelem, myslím si, že stojí za to blog sledovat.
Odkud čerpá Elizabeth inspiraci? Chodí ráda do přírody s fotoaparátem a náčrtníkem. Své žáky učí, aby se dívali na přírodu a věci kolem sebe novýma očima, očima umělce, a zapomněli na naučená schémata, která se běžně při znázorňování používají. Je užitečné všímat si tvarů, světlých a tmavých ploch, barevných přechodů i kontrastů, vybírat si k malování ty nejzajímavější objekty a do obrazů jakoby vstupovat. To všechno se dá naučit.
Doma pak maluje květiny podle fotografií, které pořizuje za slunečných dnů. Jsou plné světel a stínů, které se stávají i součástí jejích maleb. Květiny pro své obrazy fotí tak, aby některé z okvětních lístků prosvítaly, jiné byly ozářeny sluncem a vrhaly stín na další. Také mám ve své sbírce několik takových fotografií, které jsem si pořídila doma i na svých cestách a při návštěvách botanických zahrad. Proto se těším, že její techniku budu moci vyzkoušet.
Ještě jsem neviděla obrazy Elizabeth Kincaid ve skutečnosti. Ale i jejich fotografie mě uchvátily. Jsou kontrastní a přitom velice jemné. Jsou plné života a přibližují krásu jednotlivých květin i náladu chvíle, kdy byly pořízeny.
Jestli chcete, přihlaste se do uzavřené skupiny fb stránky Malujeme květiny. Tam se můžeme v malování květin vodovými barvami nebo akvarelovými pastelkami vzájemně podporovat.
Zdroje informací:
Kniha Elizabeth Kincaid Dance with Light a její webové stránky.
Foto vlastní.