Sháním knihu. V knihkupectvích ani v antikvariátu ji už nemají, je beznadějně vyprodaná. Tak jsem zkusila štěstí na internetu. A podařilo se. Kniha přišla. A přestože byla úplně jiná, než jsem si původně představovala, mám z ní radost. Díky ní jsem se seznámila s dalším úžasným malířem květin, s Pierrem-Josephem Redouté. Ale začnu pěkně od začátku.
Kniha, kterou jsem si chtěla objednat, se jmenuje „Malujeme květiny akvarelem – Ilustrovaná příručka techniky malby, 50 oblíbených květin“. Napsala ji Adelene Fletcherová. Když jsem knihu hledala na internetu, objevila jsem jinou, podobnou. Byla ze stejného nakladatelství, autor neuveden a název: „Malujeme květiny“. A s tímto názvem tam byla dokonce i vyfocená. Myslela jsem si, že i ona obsahuje návody na malování květin akvarelem, a tak jsem ji objednala.
K mému velkému údivu mi přišla domů omalovánka s názvem „Malujeme a vybarvujeme květiny, 44 kreseb k vybarvování podle vzoru“. Docela mě to rozzlobilo. Představovala jsem si, že to udělali schválně. Prostě: Jednu knihu už nemáme a nemůžeme ji vydat znovu, tak vydáme jinou se stejným názvem bez uvedení autora. Prskala jsem v duchu jako křeček.
Když jsem si pak ale knihu už bez emocí prohlédla, zaujala mě. Víte čím? Svými barevnými předlohami. Jsou jimi totiž mistrovská díla Pierra-Josepha Redouté, jednoho z nejslavnějších malířů květin. Chtěla jsem o jeho životě a díle vědět něco více, tak jsem se podívala do knih a na internet. Ráda se s vámi o to, co mě zaujalo, podělím.
Pierre-Joseph Redouté se narodil 10. července 1759 a zemřel 19. června 1840. Jméno má francouzské a dokonce i ve Francii žil, ale nedejte se tím zmást. Narodil se v Lucemburku, na území dnešní Belgie. S malířským uměním ovládal i botaniku a zachytil portréty více než 1800 rostlin. Je počítán mezi nejslavnější malíře, kteří se zabývali botanickou ilustrací. Spolupracoval s dalšími umělci své doby a podílel se na téměř padesáti publikacích, ve kterých znázornil nejenom květiny zahrad francouzského dvora, ale i rostliny ze vzdálených míst: Japonska, Ameriky, Jižní Afriky a Austrálie. Ve svém umění je považován za dědice vlámské a holandské tradice malířů květin, velikánů jako byl například Jan van Huysum.
Celá rodina Redouté byla malířská. Maloval otec, děda i jeho starší bratři. Jak by ke štětci a barvičkám nepřilnul i Pierre-Joseph? Doma získal ty nejlepší základy a ve svých dvaceti třech letech odjel za starším bratrem do Paříže, aby spolu s ním maloval na zakázku divadelní kulisy. V Paříži se potkal se dvěma přírodovědci, kteří výrazně ovlivnili jeho cestu. Byli to Charles Louis L´Héritier de Brutelle a René Desfontaines. Ti ho přivedli k výtvarnému oboru, který se tenkrát raketově rozvíjel – k botanické malbě.
L´Héritier vedl Pierra-Josepha Redouté krok za krokem při poznávání rostlin a ukazoval mu všechny jejich charakteristické znaky. Když tyhle nové znalosti Redouté zkombinoval se svými malířskými dovednostmi a citem pro krásu, začaly vznikat jedinečné portréty rostlin, které L´Héritier představil ve Vesailles. Dílo Pierra-Josepha Redouté královský dvůr zaujalo a brzy obdržel titul dvorního malíře. Marie Antoinette se stala jeho patronkou.
V roce 1786 začal Redouté pracovat pro Národní muzeum a zúčastnil se botanické expedice do Egypta. 1787 odjel na rok do Londýna, aby tam v Královských botanických zahradách Kew Gadens studoval a maloval rostliny. Pak od roku 1792 pracoval pro Francouzskou akademii věd. Neustále se ve svém umění zdokonaloval.
Přežil bouřlivá léta Velké francouzské revoluce a jeho další patronkou se stala Joséphine de Beauharnais, první manželka Napoleona Bonaparte. Milovala zahrady, květiny a umění a Redouté ji svou torbou zaujal.
Redouté nejenom sám maloval, ale také své dovednosti předával dále jako učitel. V roce 1809 například učil malovat i princeznu Adélaide z Orléans.
Pierre-Joseph Redouté se proslavil hlavně svými akvarely růží a lilií. Díky ilustracím pro knihy Les Liliacés (1802-1816), Les Roses (1817-1824) a Choix des Plus Belles Fleurs (1827-1833) se stal ve své době nejuznávanějším malířem květin a začalo se mu přezdívat „květinový Raffael“.
I dnes člověka potěší dívat se na pomíjivou krásu květů, které v jeho malbách ani po dvou staletích neuvadly a neztratily svou svěžest.
Pierre-Joseph Redouté: Růže (© Musée de la Vie romantique)
Redouté – Rosa centifolia foliacea
Redouté: Květiny (Wikimedia)
Milujete a malujete květiny? Přihlaste se dnes ZDE do české fb skupiny Malujeme květiny akvarelem. Získáte fotografie květin k malování, náměty, inspiraci, povzbuzení i zpětnou vazbu. Budeme společně růst.
Zdroje informací v textu:
SHERWOOD, Shirley: A New Flowering. 1000 years of botanical art. Ashmolean, Oxford 2005. Str. 138-141.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pierre-Joseph_Redout%C3%A9
https://www.botanicalartandartists.com/about-pierre-joseph-redoute.html
Obrázky převzaty ze stránek:
Musée de la Vie romantique
Wikipedie
Foto v náhledu Bronya Gill